Spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej
(21 października 2015)

21 października uczniowie klas pierwszych, jak co roku, spotkali się  z przedstawicielami Straży Miejskiej. Mieli okazję poznać zakres odpowiedzialności prawnej nieletnich. Młodzież dowiedziała się czym jest demoralizacja np. wagary, włóczęgostwo, picie alkoholu, palenie papierosów, branie środków psychoaktywnych w tym narkotyków i dopalaczy, wulgaryzmy, prostytucja itp. oraz jaka jest odpowiedzialność prawna za tego typu zachowania.
Pani Strażniczka zapoznała uczniów z konsekwencjami nieprzestrzegania zasad życia społecznego np. szacunku do ciszy nocnej, wspólnego mienia,  przebywania niepełnoletnich poza domem po godzinie 22.00. Przedstawiła również, czym grozi łamanie prawa np. kradzież, fałszowanie dokumentów (w tym zwolnień, usprawiedliwień, podpisów), co znaczy "funkcjonariusz publiczny"  i jak należy zachować się w przypadku wylegitymowania przez Policję lub Straż Miejską.
Młodzież oceniła, że takie spotkanie było dla niej bardzo ważne, bo dowiedzieli się wielu nowych rzeczy. Uczniowie są  bardziej świadomi, że  wymagania jakie stawia przed nimi szkoła, rodzice, inni dorośli są również wymaganiami określonymi prawem. Chętnie zadawali pytania, dopytywali się, czy dobrze rozumieją określone sytuacje. Brawo za aktywność :) Mottem przewodnim spotkania było stwierdzenie: "niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności prawnej".