Ogólnopolski projekt edukacyjny "W zaciszu matematyki"
(21 listopada 2016)

W dniu 21 listopada 2016 roku, zaraz po lekcjach wszyscy zainteresowani uczniowie wraz z trzema nauczycielami matematyki, wsiedli do pociągu do Olsztyna. Pojechali tam, by poszerzyć swoją wiedzę w zakresie matematyki, ale również z fizyki i informatyki. Była to też możliwość nawiązania nowych znajomości z osobami głuchymi i niedosłyszącymi. Gdy tylko zakwaterowaliśmy się w schronisku młodzieżowym wyszliśmy na wieczorny spacer po olsztyńskiej starówce. Następnego dnia zaraz po uroczystym przywitaniu przez organizatorów rozpoczął się pierwszy blok zajęć z matematyki. Modułów matematycznych było trzy. Pierwsza część była o stożkach i walcach. Ta część skupiała się na tym, by wprowadzić nas w temat, który został rozwinięty w części drugiej wykładu dotyczącej twierdzenia Talesa. Trzecia część dotyczyła brył platońskich. Po przerwie na obiad, powróciliśmy do sali na wykład z fizyki. Wiele osób twierdzi, że te zajęcia były bardzo interesujące. Wykładowca miał dar ciekawego opowiadania, przez co wyszliśmy z tego bloku tematycznego podziwiając działanie iluzji optycznych, krzywych Lissajous i drgań.
Kolejny dzień na Uniwersytecie rozpoczął się konkursem matematycznym. Zadania były tematycznie powiązane z wykładem z poprzedniego dnia. Konkurs był trudny. Jednej grupie z naszego Ośrodka udało się zająć drugie miejsce.
Później przyszedł czas na moduł informatyczny. Nauczyliśmy się podstawowych rzeczy w programie Blender. Program ten pozwala na robienie grafiki i animacji 3D.Wieczorem część grupy poszła do kina.
Podczas, gdy my uczestniczyliśmy w wykładach, nauczyciele brali udział w:
- wykładzie popularnonaukowym z matematyki "Tajemnice zera - skąd przyszło zero?";
- szkoleniu z interaktywnych zasobów edukacyjnych "minstructor" i "mCourser";
- warsztatach metodycznych, które odbyły się pod hasłem:

  • jak wykorzystać klocki Reko w zajęciach popularyzujących matematykę;
  • specyfika Kultury Głuchych;
  • różne sposoby uczenia się oraz przekazywania wiedzy matematycznej;

Ostatni dzień rozpoczął się galą rozdania nagród. Odebraliśmy certyfikaty, klocki Reko. Po pożegnaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy. Uważam, że wyjazd był bardzo udany. Dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy z matematyki, fizyki i informatyki. Poznaliśmy nowe osoby, spotkaliśmy znajomych z różnych regionów Polski. Z wielką chęcią pojechalibyśmy ponownie.

Tekst: Patryk Dąbrowski, Natalia Sowa
Zdjęcia: p. Edyta Sapińska, Szymon Gołębiewski


Galeria fotografii