Wycieczka do Belwederu
(29 listopada 2016)

W tym roku szkolnym uroczystości związane z Dniem Niepodległości były "rozciągnięte" w czasie. Dnia 9 listopada 2016 roku spotkaliśmy się na uroczystym apelu, który poprzedzały godziny wychowawcze. Na godzinach wychowawczych wraz z naszymi  nauczycielami i  paniami dyrektorkami wykonaliśmy kokardy narodowe czyli kotyliony. Wszystkie były piękne, ale trzeba było dokonać trudnego wyboru. Pierwsze miejsce zajęli chłopcy z  klasy II ti, drugie III a, trzecie IV ti. Nagrodą były oceny celujące, bardzo dobre i dobre plus z historii.

Dnia 29 listopada podzieleni na cztery grupy wraz z opiekunami pojechaliśmy na wycieczkę do Belwederu. Jest to miejsce nierozerwalnie związane od wieków z historią naszej ojczyzny, a najbardziej chyba z "ojcem" naszej niepodległości Józefem Piłsudskim. Zainteresowanych odsyłamy do książki "Wizytówki Warszawy". Tam możecie dowiedzieć się więcej o Belwederze i jego okolicach.
Samo wejście do Belwederu budziło emocje. Na początku sprawdzono dokładnie nasze dokumenty. Potem na bramkach sprawdzano torby, czy nie wnosimy na teren budynku rzeczy niedozwolonych. Wszystko jednak odbyło się w miłej atmosferze.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podziemi, gdzie znajduje się między innymi sala pamięci o Józefie Piłsudski, a także można tam prześledzić historię orderu Virtuti Militari. Z kaplicy udaliśmy się do górnych apartamentów. Mogliśmy zobaczyć gabinet Marszałka, Salę Łowicką, Salę Pompejańską, w której w 1935 roku była wystawiona trumna ze zwłokami Józefa Piłsudskiego. Za rok jest kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Wrócimy tam na pewno.

Galeria fotografii