XV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Literaturze dla Niesłyszących w Łodzi
(24 - 26 marca 2017)

W dniach od 24 do 26 marca br. reprezentacja naszego Ośrodka, pod opieką p. Grzegorza Galewskiego, wzięła udział w XV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Literaturze w Łodzi - kategoria uczniów liceów/techników. W skład naszej ekipy weszli zwycięzcy Szkolnego Konkursu Języka Polskiego, który odbył się 8 lutego: Patryk Dąbrowski (2a), Magda Wdowiarz i Bartosz Wypych (oboje 3 tcp). Do Łodzi wjechaliśmy w piątek po południu i zobaczyliśmy nowy dworzec Łódź Fabryczna, który był bardzo duży i robił wrażenie pustego. W SOSW nr 1 przy ulicy Siedleckiej odbyło się uroczyste rozpoczęcie, na którym szczególnie spodobał nam się występ kolegi, który tańczył hip-hop.
Prawdziwe zmagania rozpoczęły się w sobotę rano - na rozwiązanie zadań mieliśmy trzy godziny. Zadania sprawdzały rozumienie dwóch tekstów (o teatrze i o początkach filozofii) oraz na napisanie wypracowania związanego z powieścią „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta. Akcja tej powieści rozgrywa się w XIX wieku w Łodzi, jest to historia trzech przyjaciół, którzy postanowili wybudować fabrykę włókienniczą. Powieść bardzo „łódzka” i dlatego organizatorzy ją wybrali.
Po południu nauczyciele przystąpili do sprawdzania prac, a my pojechaliśmy zwiedzać Centralne Muzeum Włókiennictwa, mieszczące się w starej fabryce Geyera. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkich warsztatów, w czasie których ze ścinków różnych materiałów zrobiliśmy wariację na temat logo naszego Ośrodka. W muzeum można było zobaczyć rozmaite maszyny włókiennicze. Po krótkim spacerze po Piotrkowskiej, głównej ulicy Łodzi, wróciliśmy na ogłoszenie wyników.
Hurra, II miejsce zajął Patryk Dąbrowski! Magda i Bartosz zajęli dalsze miejsca, ale p. Galewski mówił, że dobrze napisali, a różnice między pracami były niewielkie. Zabrakło szczęścia…
Do Warszawy wróciliśmy w niedzielę rano. Za rok konkurs odbędzie się u nas, na Łuckiej.

Galeria fotografii