Festiwal „Otwarci na kulturę” w Szczecinie
(6-10 października 2016)

Decyzja o udziale w festiwalu zapadła nagle i bardzo szybko. Grupa uczniów - fotografów, malarzy i migających muzykę zdecydowała wysłać swoje prace do Szczecina i wziąć udział w podsumowaniu projektu realizowanego przez Zachodniopomorski Oddział Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie. Nie zabrakło też zgłoszenia naszego horroru („pierwszego w historii nagranego przez uczniów OSWG”, jak podał organizator).

W czwartek wyruszyliśmy z samego rana, a po pięciogodzinnej podróży Szczecin przywitał nas mżawką i rześkim powietrzem, w którym można było wyczuć powiew morskiej bryzy. Obiad, chwila odpoczynku, a potem spacer po Jasnych Błoniach, na których obejrzeliśmy wystawę plenerową artystów głuchych i słabosłyszacych z Pomorza. Wieczorem wzięliśmy udział w warsztatach malarskich i wykładzie na temat fotografii. Dzień zakończyliśmy kinem domowym w przytulnym hotelu.

Piątek był czasem na poznanie bliżej tajemnic miasta. Zwiedziliśmy podziemia Urzędu Wojewódzkiego, podziwialiśmy widoki z wieży katedry Św. Jakuba Apostoła, a późnym wieczorem panoramę z 22 piętra kawiarni. Wzięliśmy udział w otwarciu wystawy prac Artystów, były tam też nasze zdjęcia i prace plastyczne.

Sobota to czas warsztatów artystycznych, zgodnie z własnymi zainteresowaniami doskonalimy umiejętności fotograficzne i malarskie, chętni wykonali swoje pierwsze graffiti. W czasie zajęć była okazja również do wymiany doświadczeń i znalezienia nowych inspiracji.

Niedzielne przedpołudnie wypełniło nam spotkanie z filmem i sztuką wizualną. Duże wrażenie zrobił na nas występ grupy niesłyszących bębniarzy „Samba para Surdos” i etiudy pantomimiczne wykonane przez aktorów Teatru 3.

Cztery dni wypełnione były rozmowami, dyskusjami o sztuce. Spotkaliśmy wielu artystów, którzy chętnie dzieli się z nami swoim doświadczeniem, umiejętnościami. To był zastrzyk pozytywnej energii. Kolejny raz przekonaliśmy się, że jeśli ma się w życiu pasję, siłę, odwagę i pracuje się nad tym, to naprawdę można zrobić wiele.


Zobacz więcej materiałów na stronie Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie

Galeria fotografiiZdjęcia: Konrad Kozłowski